Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım taban puanları ve başarı sıralamaları
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 9 üniversitede toplam 10 Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 9 tanesi kontenjanını doldurdu, 1 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yıldız Teknik ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 324,58 | 215.600 | −37.125 | 45 | |
| İstanbul ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 304,63 | 318.700 | −64.684 | 30 | |
| Mimar Sinan Güzel Sanatlar ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 304,42 | 320.000 | −27.401 | 40 | |
| Fatih Sultan Mehmet Vakıf ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 291,42 | 408.300 | −61.169 | 9 | |
| Ankara ÜniversitesiDevlet | Ankara | 280,64 | 495.400 | −35.065 | 45 | |
| Ankara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiDevlet | Ankara | 271,65 | 576.800 | −83.265 | 55 | |
| Pamukkale ÜniversitesiDevlet | Denizli | 252,18 | 781.900 | −103.541 | 35 | |
| Malatya Turgut Özal ÜniversitesiDevlet | Malatya | 210,88 | 1.253.000 | −86.129 | 35 | |
| Giresun ÜniversitesiDevlet | Giresun | 194,87 | 1.393.000 | — | — | 20 |
| Fatih Sultan Mehmet Vakıf ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 20 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Pamukkale ÜniversitesiDenizli · 885.441 → 781.900−103.541
- Malatya Turgut Özal ÜniversitesiMalatya · 1.339.129 → 1.253.000−86.129
- Ankara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiAnkara · 660.065 → 576.800−83.265
- İstanbul Üniversitesiİstanbul · 383.384 → 318.700−64.684
- Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesiİstanbul · 469.469 → 408.300−61.169
En çok kolaylaşan 5 program
- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesiİstanbul · 347.401 → 320.000+27.401
- Ankara ÜniversitesiAnkara · 530.465 → 495.400+35.065
- Yıldız Teknik Üniversitesiİstanbul · 252.725 → 215.600+37.125
- Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesiİstanbul · 469.469 → 408.300+61.169
- İstanbul Üniversitesiİstanbul · 383.384 → 318.700+64.684
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım hangi şehirlerde okunuyor?
10 program 5 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaEA puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım en düşük kaç puanla kazanılır?
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.