2025 yerleştirme · SAY · 11 program

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

2025 yerleştirme verisi2026 tercihi için referansSAY puan türü11 program

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 7 üniversitede toplam 11 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 7 tanesi kontenjanını doldurdu, 4 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.

ÖSYM başarı sırası şartı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programlarını yalnızca SAY puan türünde başarı sırası 300.000 ve daha iyi olan adaylar tercih edebilir (2026 YKS Kontenjan Kılavuzu). Sıralaması bu barajın gerisinde olan aday, programı listesine yazsa bile yerleştirme işlemine alınmaz — tercih hakkı boşa gider.

11program
7üniversite
528,92en yüksek taban puan
2.120en iyi başarı sırası
453toplam kontenjan
6 / 5devlet / vakıf

Tabloyu nasıl okumalısın?

Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.

Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği taban puanları — tam liste (2025)

ÜniversiteŞehir Taban puanBaşarı sırası Δ 1 yılYönKontenjan
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevlet · İng.İstanbul528,922.120−26850
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul525,132.850−80880
Yıldız Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul497,3912.200−142100
İzmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüDevlet · İng.İzmir477,3024.100+3.77055
Kocaeli ÜniversitesiDevletKocaeli418,5177.600−2.48285
Doğu Akdeniz ÜniversitesiVakıf · Burslu · İng.Gazimağusa333,66209.000−21.7932
Karadeniz Teknik ÜniversitesiDevletTrabzon331,04215.200−23.73945
Doğu Akdeniz ÜniversitesiVakıf · Ücretli · İng.Gazimağusadolmadı2
Doğu Akdeniz ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. · İng.Gazimağusadolmadı4
Lefke Avrupa ÜniversitesiVakıf · Burslu · İng.Lefkedolmadı15
Lefke Avrupa ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. · İng.Lefkedolmadı15

“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.

Son bir yılda en çok değişen Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programları

Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.

En çok zorlaşan 5 program

  • Karadeniz Teknik ÜniversitesiTrabzon · 238.939 → 215.200−23.739
  • Doğu Akdeniz ÜniversitesiGazimağusa · 230.793 → 209.000−21.793
  • Kocaeli ÜniversitesiKocaeli · 80.082 → 77.600−2.482
  • İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 3.658 → 2.850−808
  • İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 2.388 → 2.120−268

En çok kolaylaşan 5 program

  • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüİzmir · 20.330 → 24.100+3.770
  • Yıldız Teknik Üniversitesiİstanbul · 12.342 → 12.200+142
  • İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 2.388 → 2.120+268
  • İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 3.658 → 2.850+808
  • Kocaeli ÜniversitesiKocaeli · 80.082 → 77.600+2.482

Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği hangi şehirlerde okunuyor?

11 program 6 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:

İstanbul 3Gazimağusa 3Lefke 2İzmir 1Kocaeli 1Trabzon 1

Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?

Sıralamanı gir; Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.

Bana uygun programları bul Önce puanımı hesapla

SAY puan türündeki diğer bölümler

Tüm bölümlerin taban puanları

Sık sorulan sorular

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
2025 yerleştirmesinde en yüksek taban puana sahip Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programı İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İstanbul) idi: 528,92 puan, 2.120 başarı sıralaması.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği en düşük kaç puanla kazanılır?
Kontenjanını dolduran programlar arasında en düşük taban puan 331,04 (KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, Trabzon) idi. Bunun altında kalan programlar 2025 yılında kontenjanını dolduramamıştı; bu programlar tabloda 'Doldurmadı' olarak işaretlidir ve bir sonraki yıl çok daha düşük puanla yerleşilebilir.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Bölümün en seçici programı 2.120 başarı sıralamasıyla öğrenci aldı; listenin sonundaki programlar ise çok daha geniş sıralamalara açıktı. Yani tek bir 'gerekli sıralama' yok: hedefin üniversiteye göre değişir. Kendi sıralamanı girip hangi programların senin için gerçekçi olduğunu Üniversite Tercih Atlası ile görebilirsin.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği hangi puan türüyle tercih edilir?
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Sayısal (SAY) puan türüyle tercih edilir. Puan türü, hangi testlerdeki netlerinin yerleştirme puanına gireceğini belirler.
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Hayır. Tablodaki değerler 2025 yerleştirmesinin sonucudur ve 2026 tercihi için yalnızca referanstır. Kontenjan değişiklikleri, sınavın zorluğu ve aday sayısı taban puanları her yıl oynatır. Bu yüzden tercih listeni tek yılın puanına değil, birkaç yılın eğilimine ve bant mantığına (şans / gerçekçi / güvenli) göre kurmalısın.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Bu bölümde 6 devlet, 5 vakıf programı var. Vakıf üniversitelerinde burslu (ücretsiz) kontenjanların taban puanı genellikle devlet üniversitelerinden yüksektir; ücretli ve %50 indirimli kontenjanlar ise çok daha düşük puanlarla dolar. Tabloda 'Öğretim' sütunu bu ayrımı gösterir.

Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı

Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.