2025 yerleştirme · SAY · 16 program

Maden Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

2025 yerleştirme verisi2026 tercihi için referansSAY puan türü16 program

Maden Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 16 üniversitede toplam 16 Maden Mühendisliği programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 11 tanesi kontenjanını doldurdu, 5 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.

ÖSYM başarı sırası şartı: Maden Mühendisliği programlarını yalnızca SAY puan türünde başarı sırası 300.000 ve daha iyi olan adaylar tercih edebilir (2026 YKS Kontenjan Kılavuzu). Sıralaması bu barajın gerisinde olan aday, programı listesine yazsa bile yerleştirme işlemine alınmaz — tercih hakkı boşa gider.

16program
16üniversite
452,39en yüksek taban puan
44.000en iyi başarı sırası
380toplam kontenjan
16 / 0devlet / vakıf

Tabloyu nasıl okumalısın?

Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.

Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.

Maden Mühendisliği taban puanları — tam liste (2025)

ÜniversiteŞehir Taban puanBaşarı sırası Δ 1 yılYönKontenjan
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevlet · İng.Ankara452,3944.000−3.61240
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul431,5763.800−10.36540
Hacettepe ÜniversitesiDevlet · İng.Ankara396,19103.600−16.87240
Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiDevletEskişehir329,02220.200−34.32230
Dokuz Eylül ÜniversitesiDevletİzmir327,81223.200−33.68940
İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaDevletİstanbul325,61229.000−46.80840
Karadeniz Teknik ÜniversitesiDevletTrabzon310,74271.90015
Dicle ÜniversitesiDevletDiyarbakır309,33276.40020
Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiDevlet · İng.Muğla306,91284.40020
Çukurova ÜniversitesiDevletAdana305,06290.70010
Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiDevletZonguldak303,82295.10010
Afyon Kocatepe ÜniversitesiDevletAfyonkarahisardolmadı10
Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiDevletNiğdedolmadı10
İnönü ÜniversitesiDevletMalatyadolmadı10
Gümüşhane ÜniversitesiDevletGümüşhanedolmadı30
Şırnak ÜniversitesiDevletŞırnakdolmadı15

“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.

Son bir yılda en çok değişen Maden Mühendisliği programları

Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.

En çok zorlaşan 5 program

  • İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaİstanbul · 275.808 → 229.000−46.808
  • Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiEskişehir · 254.522 → 220.200−34.322
  • Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir · 256.889 → 223.200−33.689
  • Hacettepe ÜniversitesiAnkara · 120.472 → 103.600−16.872
  • İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 74.165 → 63.800−10.365

En çok kolaylaşan 5 program

  • Orta Doğu Teknik ÜniversitesiAnkara · 47.612 → 44.000+3.612
  • İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 74.165 → 63.800+10.365
  • Hacettepe ÜniversitesiAnkara · 120.472 → 103.600+16.872
  • Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir · 256.889 → 223.200+33.689
  • Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiEskişehir · 254.522 → 220.200+34.322

Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.

Maden Mühendisliği hangi şehirlerde okunuyor?

16 program 14 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:

Ankara 2İstanbul 2Eskişehir 1İzmir 1Trabzon 1Diyarbakır 1Muğla 1Adana 1Zonguldak 1Afyonkarahisar 1

Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?

Sıralamanı gir; Maden Mühendisliği programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.

Bana uygun programları bul Önce puanımı hesapla

SAY puan türündeki diğer bölümler

Tüm bölümlerin taban puanları

Sık sorulan sorular

Maden Mühendisliği taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
2025 yerleştirmesinde en yüksek taban puana sahip Maden Mühendisliği programı ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Ankara) idi: 452,39 puan, 44.000 başarı sıralaması.
Maden Mühendisliği en düşük kaç puanla kazanılır?
Kontenjanını dolduran programlar arasında en düşük taban puan 303,82 (ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ, Zonguldak) idi. Bunun altında kalan programlar 2025 yılında kontenjanını dolduramamıştı; bu programlar tabloda 'Doldurmadı' olarak işaretlidir ve bir sonraki yıl çok daha düşük puanla yerleşilebilir.
Maden Mühendisliği için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Bölümün en seçici programı 44.000 başarı sıralamasıyla öğrenci aldı; listenin sonundaki programlar ise çok daha geniş sıralamalara açıktı. Yani tek bir 'gerekli sıralama' yok: hedefin üniversiteye göre değişir. Kendi sıralamanı girip hangi programların senin için gerçekçi olduğunu Üniversite Tercih Atlası ile görebilirsin.
Maden Mühendisliği hangi puan türüyle tercih edilir?
Maden Mühendisliği, Sayısal (SAY) puan türüyle tercih edilir. Puan türü, hangi testlerdeki netlerinin yerleştirme puanına gireceğini belirler.
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Hayır. Tablodaki değerler 2025 yerleştirmesinin sonucudur ve 2026 tercihi için yalnızca referanstır. Kontenjan değişiklikleri, sınavın zorluğu ve aday sayısı taban puanları her yıl oynatır. Bu yüzden tercih listeni tek yılın puanına değil, birkaç yılın eğilimine ve bant mantığına (şans / gerçekçi / güvenli) göre kurmalısın.
Maden Mühendisliği için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Bu bölümde 16 devlet, 0 vakıf programı var. Vakıf üniversitelerinde burslu (ücretsiz) kontenjanların taban puanı genellikle devlet üniversitelerinden yüksektir; ücretli ve %50 indirimli kontenjanlar ise çok daha düşük puanlarla dolar. Tabloda 'Öğretim' sütunu bu ayrımı gösterir.

Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı

Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.