Orman Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları
Orman Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 12 üniversitede toplam 12 Orman Mühendisliği programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 12 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 12 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Orman Mühendisliği taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İzmir Katip Çelebi ÜniversitesiDevlet | İzmir | 309,32 | 276.400 | −15.067 | 30 | |
| İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaDevlet | İstanbul | 308,17 | 280.200 | −30.298 | 60 | |
| Bursa Teknik ÜniversitesiDevlet | Bursa | 304,41 | 293.000 | −16.707 | 50 | |
| Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Isparta | 299,50 | 310.600 | −12.826 | 50 | |
| Karadeniz Teknik ÜniversitesiDevlet | Trabzon | 299,41 | 310.900 | −23.677 | 70 | |
| Kastamonu ÜniversitesiDevlet | Kastamonu | 298,09 | 315.800 | −25.199 | 30 | |
| Düzce ÜniversitesiDevlet | Düzce | 297,10 | 319.600 | −25.151 | 40 | |
| Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiDevlet | Kahramanmaraş | 295,32 | 326.300 | −38.510 | 30 | |
| Bartın ÜniversitesiDevlet | Bartın | 294,16 | 331.000 | −27.599 | 30 | |
| Karabük ÜniversitesiDevlet | Karabük | 287,77 | 358.100 | −21.927 | 30 | |
| Çankırı Karatekin ÜniversitesiDevlet | Çankırı | 287,34 | 360.000 | −16.780 | 40 | |
| Artvin Çoruh ÜniversitesiDevlet | Artvin | 283,91 | 375.800 | −23.504 | 40 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Orman Mühendisliği programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiKahramanmaraş · 364.810 → 326.300−38.510
- İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaİstanbul · 310.498 → 280.200−30.298
- Bartın ÜniversitesiBartın · 358.599 → 331.000−27.599
- Kastamonu ÜniversitesiKastamonu · 340.999 → 315.800−25.199
- Düzce ÜniversitesiDüzce · 344.751 → 319.600−25.151
En çok kolaylaşan 5 program
- Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIsparta · 323.426 → 310.600+12.826
- İzmir Katip Çelebi Üniversitesiİzmir · 291.467 → 276.400+15.067
- Bursa Teknik ÜniversitesiBursa · 309.707 → 293.000+16.707
- Çankırı Karatekin ÜniversitesiÇankırı · 376.780 → 360.000+16.780
- Karabük ÜniversitesiKarabük · 380.027 → 358.100+21.927
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Orman Mühendisliği hangi şehirlerde okunuyor?
12 program 12 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Orman Mühendisliği programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaSAY puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Orman Mühendisliği taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Orman Mühendisliği en düşük kaç puanla kazanılır?
Orman Mühendisliği için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Orman Mühendisliği hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Orman Mühendisliği için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.