Fotoğrafçılık ve Kameramanlık taban puanları ve başarı sıralamaları
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 11 üniversitede toplam 16 Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 13 tanesi kontenjanını doldurdu, 3 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 13 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Başkent ÜniversitesiVakıf · Burslu | Ankara | 323,23 | 604.500 | +38.544 | 5 | |
| İstanbul Nişantaşı ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 319,21 | 642.700 | +146.823 | 10 | |
| İzmir Kavram Meslek YüksekokuluVakıf · Burslu | İzmir | 307,80 | 761.300 | +232.845 | 4 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiDevlet | Çanakkale | 296,96 | 888.300 | −77.348 | 40 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 283,76 | 1.058.000 | −78.944 | 40 | |
| İstanbul Nişantaşı ÜniversitesiVakıf · Ücretli | İstanbul | 281,80 | 1.085.000 | −963.514 | 1 | |
| Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Isparta | 260,71 | 1.386.000 | −161.276 | 70 | |
| Yakın Doğu ÜniversitesiVakıf · Burslu | Lefkoşa | 244,47 | 1.624.000 | −306.207 | 3 | |
| Muş Alparslan ÜniversitesiDevlet | Muş | 240,31 | 1.685.000 | −264.132 | 30 | |
| Kırşehir Ahi Evran ÜniversitesiDevlet | Kırşehir | 236,50 | 1.740.000 | −164.368 | 55 | |
| Bayburt ÜniversitesiDevlet | Bayburt | 235,62 | 1.753.000 | −142.363 | 30 | |
| Bitlis Eren ÜniversitesiDevlet | Bitlis | 235,17 | 1.760.000 | −186.669 | 30 | |
| Başkent ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | Ankara | 192,34 | 2.258.000 | +75.529 | 13 | |
| İzmir Kavram Meslek YüksekokuluVakıf · %50 İnd. | İzmir | dolmadı | — | — | — | 30 |
| İstanbul Nişantaşı ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 60 |
| Yakın Doğu ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | Lefkoşa | dolmadı | — | — | — | 7 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- İstanbul Nişantaşı Üniversitesiİstanbul · 2.048.514 → 1.085.000−963.514
- Yakın Doğu ÜniversitesiLefkoşa · 1.930.207 → 1.624.000−306.207
- Muş Alparslan ÜniversitesiMuş · 1.949.132 → 1.685.000−264.132
- Bitlis Eren ÜniversitesiBitlis · 1.946.669 → 1.760.000−186.669
- Kırşehir Ahi Evran ÜniversitesiKırşehir · 1.904.368 → 1.740.000−164.368
En çok kolaylaşan 5 program
- İzmir Kavram Meslek Yüksekokuluİzmir · 528.455 → 761.300+232.845
- İstanbul Nişantaşı Üniversitesiİstanbul · 495.877 → 642.700+146.823
- Başkent ÜniversitesiAnkara · 2.182.471 → 2.258.000+75.529
- Başkent ÜniversitesiAnkara · 565.956 → 604.500+38.544
- Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiÇanakkale · 965.648 → 888.300+77.348
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık hangi şehirlerde okunuyor?
16 program 11 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık en düşük kaç puanla kazanılır?
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.