Kaynak Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları
Kaynak Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 22 üniversitede toplam 25 Kaynak Teknolojisi programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 23 tanesi kontenjanını doldurdu, 2 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 23 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Kaynak Teknolojisi taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul Gedik ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 330,75 | 538.900 | −122.467 | 5 | |
| Hacettepe ÜniversitesiDevlet | Ankara | 314,76 | 686.900 | −111.873 | 25 | |
| Gazi ÜniversitesiDevlet | Ankara | 309,86 | 738.600 | −155.827 | 45 | |
| Başkent ÜniversitesiVakıf · Burslu | Ankara | 301,36 | 835.100 | — | — | 4 |
| Dokuz Eylül ÜniversitesiDevlet | İzmir | 282,56 | 1.075.000 | −128.541 | 40 | |
| Kayseri ÜniversitesiDevlet | Kayseri | 275,57 | 1.171.000 | −242.249 | 25 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 275,38 | 1.174.000 | −254.499 | 40 | |
| Necmettin Erbakan ÜniversitesiDevlet | Konya | 274,90 | 1.181.000 | −298.402 | 20 | |
| Yalova ÜniversitesiDevlet | Yalova | 271,47 | 1.230.000 | −190.196 | 30 | |
| İskenderun Teknik ÜniversitesiDevlet | Hatay | 269,81 | 1.253.000 | −431.413 | 20 | |
| İzmir Kavram Meslek YüksekokuluVakıf · Burslu | İzmir | 268,88 | 1.267.000 | — | — | 4 |
| Uşak ÜniversitesiDevlet | Uşak | 267,73 | 1.283.000 | −220.541 | 20 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 265,44 | 1.316.000 | −255.164 | 50 | |
| Karadeniz Teknik ÜniversitesiDevlet | Trabzon | 262,13 | 1.364.000 | −238.897 | 25 | |
| İnönü ÜniversitesiDevlet | Malatya | 251,28 | 1.524.000 | −212.300 | 30 | |
| Karabük ÜniversitesiDevlet | Karabük | 249,88 | 1.544.000 | −193.226 | 35 | |
| Batman ÜniversitesiDevlet | Batman | 249,03 | 1.556.000 | −167.119 | 20 | |
| Hitit ÜniversitesiDevlet | Çorum | 248,76 | 1.560.000 | −125.562 | 30 | |
| Düzce ÜniversitesiDevlet | Düzce | 248,75 | 1.561.000 | — | — | 25 |
| Fırat ÜniversitesiDevlet | Elazığ | 245,45 | 1.609.000 | −197.515 | 30 | |
| Afyon Kocatepe ÜniversitesiDevlet | Afyonkarahisar | 240,25 | 1.686.000 | — | — | 40 |
| Bitlis Eren ÜniversitesiDevlet | Bitlis | 230,17 | 1.832.000 | — | — | 30 |
| İstanbul Gedik ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 224,52 | 1.911.000 | +47.513 | 20 | |
| Başkent ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | Ankara | dolmadı | — | — | — | 25 |
| İzmir Kavram Meslek YüksekokuluVakıf · %50 İnd. | İzmir | dolmadı | — | — | — | 25 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Kaynak Teknolojisi programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- İskenderun Teknik ÜniversitesiHatay · 1.684.413 → 1.253.000−431.413
- Necmettin Erbakan ÜniversitesiKonya · 1.479.402 → 1.181.000−298.402
- Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSakarya · 1.571.164 → 1.316.000−255.164
- Kocaeli ÜniversitesiKocaeli · 1.428.499 → 1.174.000−254.499
- Kayseri ÜniversitesiKayseri · 1.413.249 → 1.171.000−242.249
En çok kolaylaşan 5 program
- İstanbul Gedik Üniversitesiİstanbul · 1.863.487 → 1.911.000+47.513
- Hacettepe ÜniversitesiAnkara · 798.773 → 686.900+111.873
- İstanbul Gedik Üniversitesiİstanbul · 661.367 → 538.900+122.467
- Hitit ÜniversitesiÇorum · 1.685.562 → 1.560.000+125.562
- Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir · 1.203.541 → 1.075.000+128.541
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Kaynak Teknolojisi hangi şehirlerde okunuyor?
25 program 19 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Kaynak Teknolojisi programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Kaynak Teknolojisi taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Kaynak Teknolojisi en düşük kaç puanla kazanılır?
Kaynak Teknolojisi için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Kaynak Teknolojisi hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Kaynak Teknolojisi için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.