Madencilik Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları
Madencilik Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 11 üniversitede toplam 11 Madencilik Teknolojisi programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 11 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Madencilik Teknolojisi taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dokuz Eylül ÜniversitesiDevlet | İzmir | 279,87 | 1.111.000 | −118.584 | 30 | |
| Balıkesir ÜniversitesiDevlet | Balıkesir | 277,08 | 1.150.000 | −142.870 | 40 | |
| Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiDevlet | Zonguldak | 269,58 | 1.257.000 | −28.046 | 40 | |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet | Manisa | 263,68 | 1.342.000 | −122.207 | 50 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiDevlet | Çanakkale | 254,68 | 1.474.000 | −150.043 | 30 | |
| Çukurova ÜniversitesiDevlet | Adana | 248,96 | 1.557.000 | −121.718 | 20 | |
| Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiDevlet | Sivas | 247,87 | 1.573.000 | — | — | 20 |
| Pamukkale ÜniversitesiDevlet | Denizli | 239,33 | 1.699.000 | −153.035 | 40 | |
| Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiDevlet | Kahramanmaraş | 235,96 | 1.748.000 | −247.003 | 35 | |
| Malatya Turgut Özal ÜniversitesiDevlet | Malatya | 232,84 | 1.794.000 | −153.335 | 20 | |
| Gümüşhane ÜniversitesiDevlet | Gümüşhane | 232,38 | 1.800.000 | −151.542 | 25 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Madencilik Teknolojisi programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiKahramanmaraş · 1.995.003 → 1.748.000−247.003
- Malatya Turgut Özal ÜniversitesiMalatya · 1.947.335 → 1.794.000−153.335
- Pamukkale ÜniversitesiDenizli · 1.852.035 → 1.699.000−153.035
- Gümüşhane ÜniversitesiGümüşhane · 1.951.542 → 1.800.000−151.542
- Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiÇanakkale · 1.624.043 → 1.474.000−150.043
En çok kolaylaşan 5 program
- Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiZonguldak · 1.285.046 → 1.257.000+28.046
- Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir · 1.229.584 → 1.111.000+118.584
- Çukurova ÜniversitesiAdana · 1.678.718 → 1.557.000+121.718
- Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiManisa · 1.464.207 → 1.342.000+122.207
- Balıkesir ÜniversitesiBalıkesir · 1.292.870 → 1.150.000+142.870
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Madencilik Teknolojisi hangi şehirlerde okunuyor?
11 program 11 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Madencilik Teknolojisi programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Madencilik Teknolojisi taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Madencilik Teknolojisi en düşük kaç puanla kazanılır?
Madencilik Teknolojisi için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Madencilik Teknolojisi hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Madencilik Teknolojisi için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.