Makine Resim ve Konstrüksiyonu taban puanları ve başarı sıralamaları
Makine Resim ve Konstrüksiyonu taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 18 üniversitede toplam 21 Makine Resim ve Konstrüksiyonu programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 21 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 21 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Makine Resim ve Konstrüksiyonu taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ege ÜniversitesiDevlet | İzmir | 317,24 | 661.700 | −130.721 | 70 | |
| Eskişehir Teknik ÜniversitesiDevlet | Eskişehir | 308,51 | 753.600 | −102.997 | 60 | |
| Dokuz Eylül ÜniversitesiDevlet | İzmir | 307,11 | 768.900 | −121.030 | 65 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 301,68 | 831.400 | −162.642 | 45 | |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet | Manisa | 297,58 | 880.600 | −151.976 | 50 | |
| Konya Teknik ÜniversitesiDevlet | Konya | 294,86 | 914.200 | −189.195 | 40 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 290,34 | 971.700 | −189.689 | 40 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 289,58 | 981.600 | −155.174 | 40 | |
| Tekirdağ Namık Kemal ÜniversitesiDevlet | Tekirdağ | 283,81 | 1.058.000 | −153.607 | 30 | |
| Bursa Uludağ ÜniversitesiDevlet | Bursa | 281,91 | 1.083.000 | +124.339 | 50 | |
| Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiDevlet | Aydın | 280,29 | 1.106.000 | −168.699 | 35 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 277,76 | 1.141.000 | −250.792 | 40 | |
| Samsun ÜniversitesiDevlet | Samsun | 276,72 | 1.155.000 | — | — | 30 |
| Bolu Abant İzzet Baysal ÜniversitesiDevlet | Bolu | 265,52 | 1.315.000 | −202.399 | 40 | |
| Düzce ÜniversitesiDevlet | Düzce | 260,68 | 1.386.000 | −277.705 | 45 | |
| Afyon Kocatepe ÜniversitesiDevlet | Afyonkarahisar | 255,25 | 1.465.000 | −212.563 | 30 | |
| Dicle ÜniversitesiDevlet | Diyarbakır | 252,88 | 1.500.000 | −223.140 | 40 | |
| Kütahya Dumlupınar ÜniversitesiDevlet | Kütahya | 246,00 | 1.601.000 | −172.372 | 40 | |
| Selçuk ÜniversitesiDevlet | Konya | 244,47 | 1.624.000 | −144.671 | 40 | |
| Selçuk ÜniversitesiDevlet | Konya | 242,95 | 1.646.000 | −163.914 | 30 | |
| Recep Tayyip Erdoğan ÜniversitesiDevlet | Rize | 242,90 | 1.647.000 | −184.877 | 40 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Makine Resim ve Konstrüksiyonu programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Düzce ÜniversitesiDüzce · 1.663.705 → 1.386.000−277.705
- Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSakarya · 1.391.792 → 1.141.000−250.792
- Dicle ÜniversitesiDiyarbakır · 1.723.140 → 1.500.000−223.140
- Afyon Kocatepe ÜniversitesiAfyonkarahisar · 1.677.563 → 1.465.000−212.563
- Bolu Abant İzzet Baysal ÜniversitesiBolu · 1.517.399 → 1.315.000−202.399
En çok kolaylaşan 5 program
- Bursa Uludağ ÜniversitesiBursa · 958.661 → 1.083.000+124.339
- Eskişehir Teknik ÜniversitesiEskişehir · 856.597 → 753.600+102.997
- Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir · 889.930 → 768.900+121.030
- Ege Üniversitesiİzmir · 792.421 → 661.700+130.721
- Selçuk ÜniversitesiKonya · 1.768.671 → 1.624.000+144.671
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Makine Resim ve Konstrüksiyonu hangi şehirlerde okunuyor?
21 program 16 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Makine Resim ve Konstrüksiyonu programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Makine Resim ve Konstrüksiyonu taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Makine Resim ve Konstrüksiyonu en düşük kaç puanla kazanılır?
Makine Resim ve Konstrüksiyonu için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Makine Resim ve Konstrüksiyonu hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Makine Resim ve Konstrüksiyonu için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.