Raylı Sistemler İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları
Raylı Sistemler İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 9 üniversitede toplam 13 Raylı Sistemler İşletmeciliği programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 11 tanesi kontenjanını doldurdu, 2 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Raylı Sistemler İşletmeciliği taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beykoz ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 329,28 | 551.300 | −128.926 | 4 | |
| Eskişehir Teknik ÜniversitesiDevlet | Eskişehir | 325,42 | 584.900 | −224.768 | 35 | |
| Haliç ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 312,65 | 709.000 | — | — | 6 |
| Muş Alparslan ÜniversitesiDevlet | Muş | 287,81 | 1.004.000 | −498.294 | 30 | |
| Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiDevlet | Niğde | 281,49 | 1.089.000 | −359.959 | 30 | |
| Osmaniye Korkut Ata ÜniversitesiDevlet | Osmaniye | 277,16 | 1.149.000 | −393.194 | 30 | |
| Amasya ÜniversitesiDevlet | Amasya | 271,17 | 1.234.000 | −561.735 | 35 | |
| Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiDevlet | Sivas | 269,14 | 1.263.000 | −478.177 | 30 | |
| Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiDevlet | Sivas | 268,86 | 1.267.000 | −359.968 | 30 | |
| Erzincan Binali Yıldırım ÜniversitesiDevlet | Erzincan | 266,48 | 1.301.000 | −511.514 | 35 | |
| Beykoz ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 238,63 | 1.709.000 | −197.211 | 21 | |
| Haliç ÜniversitesiVakıf · %25 İnd. | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 34 |
| Haliç ÜniversitesiVakıf · Ücretli | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 4 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Raylı Sistemler İşletmeciliği programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Amasya ÜniversitesiAmasya · 1.795.735 → 1.234.000−561.735
- Erzincan Binali Yıldırım ÜniversitesiErzincan · 1.812.514 → 1.301.000−511.514
- Muş Alparslan ÜniversitesiMuş · 1.502.294 → 1.004.000−498.294
- Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiSivas · 1.741.177 → 1.263.000−478.177
- Osmaniye Korkut Ata ÜniversitesiOsmaniye · 1.542.194 → 1.149.000−393.194
En çok kolaylaşan 5 program
- Beykoz Üniversitesiİstanbul · 680.226 → 551.300+128.926
- Beykoz Üniversitesiİstanbul · 1.906.211 → 1.709.000+197.211
- Eskişehir Teknik ÜniversitesiEskişehir · 809.668 → 584.900+224.768
- Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiNiğde · 1.448.959 → 1.089.000+359.959
- Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiSivas · 1.626.968 → 1.267.000+359.968
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Raylı Sistemler İşletmeciliği hangi şehirlerde okunuyor?
13 program 8 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Raylı Sistemler İşletmeciliği programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Raylı Sistemler İşletmeciliği taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Raylı Sistemler İşletmeciliği en düşük kaç puanla kazanılır?
Raylı Sistemler İşletmeciliği için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Raylı Sistemler İşletmeciliği hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Raylı Sistemler İşletmeciliği için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.