2025 yerleştirme · TYT · 7 program

Seramik ve Cam Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

2025 yerleştirme verisi2026 tercihi için referansTYT puan türü7 program

Seramik ve Cam Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 7 üniversitede toplam 7 Seramik ve Cam Tasarımı programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 7 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.

7program
7üniversite
309,81en yüksek taban puan
739.100en iyi başarı sırası
230toplam kontenjan
7 / 0devlet / vakıf

Tabloyu nasıl okumalısın?

Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.

Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.

Seramik ve Cam Tasarımı taban puanları — tam liste (2025)

ÜniversiteŞehir Taban puanBaşarı sırası Δ 1 yılYönKontenjan
İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaDevletİstanbul309,81739.100−57.91760
Ege ÜniversitesiDevletİzmir306,94770.800−28.97640
Kocaeli ÜniversitesiDevletKocaeli271,641.227.000+80.84230
Bursa Uludağ ÜniversitesiDevletBursa258,301.421.000−176.66230
Trakya ÜniversitesiDevletEdirne242,291.655.000−238.75620
Uşak ÜniversitesiDevletUşak238,471.712.000−184.01920
Bitlis Eren ÜniversitesiDevletBitlis234,321.772.000−264.76730

“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.

Son bir yılda en çok değişen Seramik ve Cam Tasarımı programları

Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.

En çok zorlaşan 5 program

  • Bitlis Eren ÜniversitesiBitlis · 2.036.767 → 1.772.000−264.767
  • Trakya ÜniversitesiEdirne · 1.893.756 → 1.655.000−238.756
  • Uşak ÜniversitesiUşak · 1.896.019 → 1.712.000−184.019
  • Bursa Uludağ ÜniversitesiBursa · 1.597.662 → 1.421.000−176.662
  • İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaİstanbul · 797.017 → 739.100−57.917

En çok kolaylaşan 5 program

  • Kocaeli ÜniversitesiKocaeli · 1.146.158 → 1.227.000+80.842
  • Ege Üniversitesiİzmir · 799.776 → 770.800+28.976
  • İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaİstanbul · 797.017 → 739.100+57.917
  • Bursa Uludağ ÜniversitesiBursa · 1.597.662 → 1.421.000+176.662
  • Uşak ÜniversitesiUşak · 1.896.019 → 1.712.000+184.019

Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.

Seramik ve Cam Tasarımı hangi şehirlerde okunuyor?

7 program 7 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:

İstanbul 1İzmir 1Kocaeli 1Bursa 1Edirne 1Uşak 1Bitlis 1

Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?

Sıralamanı gir; Seramik ve Cam Tasarımı programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.

Bana uygun programları bul Önce puanımı hesapla

TYT puan türündeki diğer bölümler

Tüm bölümlerin taban puanları

Sık sorulan sorular

Seramik ve Cam Tasarımı taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
2025 yerleştirmesinde en yüksek taban puana sahip Seramik ve Cam Tasarımı programı İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (İstanbul) idi: 309,81 puan, 739.100 başarı sıralaması.
Seramik ve Cam Tasarımı en düşük kaç puanla kazanılır?
Kontenjanını dolduran programlar arasında en düşük taban puan 234,32 (BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ, Bitlis) idi. Bunun altında kalan programlar 2025 yılında kontenjanını dolduramamıştı; bu programlar tabloda 'Doldurmadı' olarak işaretlidir ve bir sonraki yıl çok daha düşük puanla yerleşilebilir.
Seramik ve Cam Tasarımı için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Bölümün en seçici programı 739.100 başarı sıralamasıyla öğrenci aldı; listenin sonundaki programlar ise çok daha geniş sıralamalara açıktı. Yani tek bir 'gerekli sıralama' yok: hedefin üniversiteye göre değişir. Kendi sıralamanı girip hangi programların senin için gerçekçi olduğunu Üniversite Tercih Atlası ile görebilirsin.
Seramik ve Cam Tasarımı hangi puan türüyle tercih edilir?
Seramik ve Cam Tasarımı, TYT puan türüyle tercih edilir. Puan türü, hangi testlerdeki netlerinin yerleştirme puanına gireceğini belirler.
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Hayır. Tablodaki değerler 2025 yerleştirmesinin sonucudur ve 2026 tercihi için yalnızca referanstır. Kontenjan değişiklikleri, sınavın zorluğu ve aday sayısı taban puanları her yıl oynatır. Bu yüzden tercih listeni tek yılın puanına değil, birkaç yılın eğilimine ve bant mantığına (şans / gerçekçi / güvenli) göre kurmalısın.
Seramik ve Cam Tasarımı için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Bu bölümde 7 devlet, 0 vakıf programı var. Vakıf üniversitelerinde burslu (ücretsiz) kontenjanların taban puanı genellikle devlet üniversitelerinden yüksektir; ücretli ve %50 indirimli kontenjanlar ise çok daha düşük puanlarla dolar. Tabloda 'Öğretim' sütunu bu ayrımı gösterir.

Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı

Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.