2025 yerleştirme · TYT · 7 program

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi taban puanları ve başarı sıralamaları

2025 yerleştirme verisi2026 tercihi için referansTYT puan türü7 program

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 7 üniversitede toplam 7 Ayakkabı Tasarım ve Üretimi programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 7 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.

7program
7üniversite
297,44en yüksek taban puan
882.300en iyi başarı sırası
205toplam kontenjan
7 / 0devlet / vakıf

Tabloyu nasıl okumalısın?

Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.

Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi taban puanları — tam liste (2025)

ÜniversiteŞehir Taban puanBaşarı sırası Δ 1 yılYönKontenjan
İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaDevletİstanbul297,44882.300−101.25550
Ankara ÜniversitesiDevletAnkara270,281.247.000−151.29620
Konya Teknik ÜniversitesiDevletKonya253,211.495.000−233.35225
Gaziantep ÜniversitesiDevletGaziantep245,081.614.000−324.75030
Pamukkale ÜniversitesiDevletDenizli239,481.697.000−222.31030
Bolu Abant İzzet Baysal ÜniversitesiDevletBolu237,931.719.000−204.96020
Harran ÜniversitesiDevletŞanlıurfa234,871.764.000−293.25730

“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.

Son bir yılda en çok değişen Ayakkabı Tasarım ve Üretimi programları

Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.

En çok zorlaşan 5 program

  • Gaziantep ÜniversitesiGaziantep · 1.938.750 → 1.614.000−324.750
  • Harran ÜniversitesiŞanlıurfa · 2.057.257 → 1.764.000−293.257
  • Konya Teknik ÜniversitesiKonya · 1.728.352 → 1.495.000−233.352
  • Pamukkale ÜniversitesiDenizli · 1.919.310 → 1.697.000−222.310
  • Bolu Abant İzzet Baysal ÜniversitesiBolu · 1.923.960 → 1.719.000−204.960

En çok kolaylaşan 5 program

  • İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaİstanbul · 983.555 → 882.300+101.255
  • Ankara ÜniversitesiAnkara · 1.398.296 → 1.247.000+151.296
  • Bolu Abant İzzet Baysal ÜniversitesiBolu · 1.923.960 → 1.719.000+204.960
  • Pamukkale ÜniversitesiDenizli · 1.919.310 → 1.697.000+222.310
  • Konya Teknik ÜniversitesiKonya · 1.728.352 → 1.495.000+233.352

Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi hangi şehirlerde okunuyor?

7 program 7 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:

İstanbul 1Ankara 1Konya 1Gaziantep 1Denizli 1Bolu 1Şanlıurfa 1

Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?

Sıralamanı gir; Ayakkabı Tasarım ve Üretimi programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.

Bana uygun programları bul Önce puanımı hesapla

TYT puan türündeki diğer bölümler

Tüm bölümlerin taban puanları

Sık sorulan sorular

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
2025 yerleştirmesinde en yüksek taban puana sahip Ayakkabı Tasarım ve Üretimi programı İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (İstanbul) idi: 297,44 puan, 882.300 başarı sıralaması.
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi en düşük kaç puanla kazanılır?
Kontenjanını dolduran programlar arasında en düşük taban puan 234,87 (HARRAN ÜNİVERSİTESİ, Şanlıurfa) idi. Bunun altında kalan programlar 2025 yılında kontenjanını dolduramamıştı; bu programlar tabloda 'Doldurmadı' olarak işaretlidir ve bir sonraki yıl çok daha düşük puanla yerleşilebilir.
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Bölümün en seçici programı 882.300 başarı sıralamasıyla öğrenci aldı; listenin sonundaki programlar ise çok daha geniş sıralamalara açıktı. Yani tek bir 'gerekli sıralama' yok: hedefin üniversiteye göre değişir. Kendi sıralamanı girip hangi programların senin için gerçekçi olduğunu Üniversite Tercih Atlası ile görebilirsin.
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi hangi puan türüyle tercih edilir?
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, TYT puan türüyle tercih edilir. Puan türü, hangi testlerdeki netlerinin yerleştirme puanına gireceğini belirler.
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Hayır. Tablodaki değerler 2025 yerleştirmesinin sonucudur ve 2026 tercihi için yalnızca referanstır. Kontenjan değişiklikleri, sınavın zorluğu ve aday sayısı taban puanları her yıl oynatır. Bu yüzden tercih listeni tek yılın puanına değil, birkaç yılın eğilimine ve bant mantığına (şans / gerçekçi / güvenli) göre kurmalısın.
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Bu bölümde 7 devlet, 0 vakıf programı var. Vakıf üniversitelerinde burslu (ücretsiz) kontenjanların taban puanı genellikle devlet üniversitelerinden yüksektir; ücretli ve %50 indirimli kontenjanlar ise çok daha düşük puanlarla dolar. Tabloda 'Öğretim' sütunu bu ayrımı gösterir.

Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı

Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.