Endüstriyel Kalıpçılık taban puanları ve başarı sıralamaları
Endüstriyel Kalıpçılık taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 9 üniversitede toplam 10 Endüstriyel Kalıpçılık programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 9 tanesi kontenjanını doldurdu, 1 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Endüstriyel Kalıpçılık taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bursa Uludağ ÜniversitesiDevlet | Bursa | 315,23 | 682.100 | −183.489 | 60 | |
| Gazi ÜniversitesiDevlet | Ankara | 307,75 | 761.800 | −195.379 | 45 | |
| Başkent ÜniversitesiVakıf · Burslu | Ankara | 299,02 | 863.100 | −237.070 | 5 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 292,77 | 940.600 | −179.574 | 35 | |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet | Manisa | 279,86 | 1.112.000 | −180.996 | 50 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 272,85 | 1.210.000 | −172.232 | 40 | |
| Ondokuz Mayıs ÜniversitesiDevlet | Samsun | 266,98 | 1.294.000 | −142.229 | 40 | |
| Düzce ÜniversitesiDevlet | Düzce | 256,73 | 1.443.000 | −239.720 | 30 | |
| İnönü ÜniversitesiDevlet | Malatya | 244,56 | 1.622.000 | −210.353 | 25 | |
| Başkent ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | Ankara | dolmadı | — | — | — | 9 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Endüstriyel Kalıpçılık programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Düzce ÜniversitesiDüzce · 1.682.720 → 1.443.000−239.720
- Başkent ÜniversitesiAnkara · 1.100.170 → 863.100−237.070
- İnönü ÜniversitesiMalatya · 1.832.353 → 1.622.000−210.353
- Gazi ÜniversitesiAnkara · 957.179 → 761.800−195.379
- Bursa Uludağ ÜniversitesiBursa · 865.589 → 682.100−183.489
En çok kolaylaşan 5 program
- Ondokuz Mayıs ÜniversitesiSamsun · 1.436.229 → 1.294.000+142.229
- Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSakarya · 1.382.232 → 1.210.000+172.232
- Kocaeli ÜniversitesiKocaeli · 1.120.174 → 940.600+179.574
- Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiManisa · 1.292.996 → 1.112.000+180.996
- Bursa Uludağ ÜniversitesiBursa · 865.589 → 682.100+183.489
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Endüstriyel Kalıpçılık hangi şehirlerde okunuyor?
10 program 8 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Endüstriyel Kalıpçılık programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Endüstriyel Kalıpçılık taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Endüstriyel Kalıpçılık en düşük kaç puanla kazanılır?
Endüstriyel Kalıpçılık için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Endüstriyel Kalıpçılık hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Endüstriyel Kalıpçılık için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.