Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanları ve başarı sıralamaları
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 8 üniversitede toplam 9 Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 9 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Üsküdar ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 317,11 | 663.200 | −38.230 | 5 | |
| Akdeniz ÜniversitesiDevlet | Antalya | 305,15 | 791.000 | −191.196 | 60 | |
| Konya Teknik ÜniversitesiDevlet | Konya | 286,11 | 1.027.000 | −236.993 | 40 | |
| Mersin ÜniversitesiDevlet | Mersin | 284,54 | 1.048.000 | −70.843 | 30 | |
| Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Isparta | 282,04 | 1.082.000 | −237.939 | 40 | |
| Sinop ÜniversitesiDevlet | Sinop | 273,15 | 1.205.000 | — | — | 30 |
| Hitit ÜniversitesiDevlet | Çorum | 268,99 | 1.265.000 | −255.702 | 30 | |
| Ağrı İbrahim Çeçen ÜniversitesiDevlet | Ağrı | 257,17 | 1.437.000 | −291.519 | 30 | |
| Üsküdar ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 195,06 | 2.241.000 | −265.765 | 37 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Ağrı İbrahim Çeçen ÜniversitesiAğrı · 1.728.519 → 1.437.000−291.519
- Üsküdar Üniversitesiİstanbul · 2.506.765 → 2.241.000−265.765
- Hitit ÜniversitesiÇorum · 1.520.702 → 1.265.000−255.702
- Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIsparta · 1.319.939 → 1.082.000−237.939
- Konya Teknik ÜniversitesiKonya · 1.263.993 → 1.027.000−236.993
En çok kolaylaşan 5 program
- Üsküdar Üniversitesiİstanbul · 701.430 → 663.200+38.230
- Mersin ÜniversitesiMersin · 1.118.843 → 1.048.000+70.843
- Akdeniz ÜniversitesiAntalya · 982.196 → 791.000+191.196
- Konya Teknik ÜniversitesiKonya · 1.263.993 → 1.027.000+236.993
- Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIsparta · 1.319.939 → 1.082.000+237.939
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği hangi şehirlerde okunuyor?
9 program 8 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği en düşük kaç puanla kazanılır?
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.