Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamaları
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 20 üniversitede toplam 29 Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 27 tanesi kontenjanını doldurdu, 2 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 27 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul Aydın ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 323,05 | 606.100 | −125.064 | 13 | |
| Haliç ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 322,55 | 611.300 | −71.500 | 5 | |
| Üsküdar ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 320,59 | 629.700 | −169.173 | 8 | |
| İstanbul Kent ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 320,16 | 633.600 | −11.486 | 4 | |
| İstanbul Gelişim ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 318,05 | 653.800 | −92.309 | 6 | |
| Anadolu ÜniversitesiDevlet | Eskişehir | 317,61 | 658.200 | −49.364 | 65 | |
| İzmir Kavram Meslek YüksekokuluVakıf · Burslu | İzmir | 317,14 | 662.900 | +76.769 | 6 | |
| Mersin ÜniversitesiDevlet | Mersin | 315,93 | 675.000 | −128.409 | 30 | |
| İstanbul Şişli Meslek YüksekokuluVakıf MYO · Burslu | İstanbul | 310,96 | 726.600 | −24.431 | 13 | |
| Çukurova ÜniversitesiDevlet | Adana | 307,27 | 767.800 | −133.061 | 50 | |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet | Manisa | 304,50 | 798.500 | −96.802 | 40 | |
| Ankara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiDevlet | Ankara | 298,05 | 874.800 | −115.335 | 60 | |
| Dicle ÜniversitesiDevlet | Diyarbakır | 296,16 | 898.000 | −94.284 | 60 | |
| Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiDevlet | Aydın | 291,70 | 954.100 | −99.621 | 70 | |
| Bartın ÜniversitesiDevlet | Bartın | 286,55 | 1.021.000 | −190.315 | 35 | |
| Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiDevlet | Zonguldak | 286,47 | 1.022.000 | −164.270 | 60 | |
| Yakın Doğu ÜniversitesiVakıf · Burslu | Lefkoşa | 285,31 | 1.037.000 | −285.599 | 6 | |
| Tokat Gaziosmanpaşa ÜniversitesiDevlet | Tokat | 285,09 | 1.041.000 | −195.807 | 40 | |
| Munzur ÜniversitesiDevlet | Tunceli | 278,97 | 1.124.000 | −161.388 | 30 | |
| Ardahan ÜniversitesiDevlet | Ardahan | 269,80 | 1.253.000 | −153.791 | 30 | |
| Haliç ÜniversitesiVakıf · %25 İnd. | İstanbul | 231,81 | 1.808.000 | −416.946 | 29 | |
| Üsküdar ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 220,28 | 1.969.000 | −38.357 | 51 | |
| Haliç ÜniversitesiVakıf · Ücretli | İstanbul | 216,54 | 2.019.000 | −459.865 | 6 | |
| İzmir Kavram Meslek YüksekokuluVakıf · %50 İnd. | İzmir | 209,58 | 2.104.000 | +179.547 | 38 | |
| İstanbul Aydın ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 209,08 | 2.110.000 | −13.081 | 86 | |
| İstanbul Gelişim ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 197,52 | 2.223.000 | −287.280 | 38 | |
| İstanbul Kent ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 186,22 | 2.285.000 | +44.779 | 25 | |
| İstanbul Şişli Meslek YüksekokuluVakıf MYO · %50 İnd. | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 85 |
| Yakın Doğu ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | Lefkoşa | dolmadı | — | — | — | 18 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Haliç Üniversitesiİstanbul · 2.478.865 → 2.019.000−459.865
- Haliç Üniversitesiİstanbul · 2.224.946 → 1.808.000−416.946
- İstanbul Gelişim Üniversitesiİstanbul · 2.510.280 → 2.223.000−287.280
- Yakın Doğu ÜniversitesiLefkoşa · 1.322.599 → 1.037.000−285.599
- Tokat Gaziosmanpaşa ÜniversitesiTokat · 1.236.807 → 1.041.000−195.807
En çok kolaylaşan 5 program
- İzmir Kavram Meslek Yüksekokuluİzmir · 1.924.453 → 2.104.000+179.547
- İzmir Kavram Meslek Yüksekokuluİzmir · 586.131 → 662.900+76.769
- İstanbul Kent Üniversitesiİstanbul · 2.240.221 → 2.285.000+44.779
- İstanbul Kent Üniversitesiİstanbul · 645.086 → 633.600+11.486
- İstanbul Aydın Üniversitesiİstanbul · 2.123.081 → 2.110.000+13.081
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri hangi şehirlerde okunuyor?
29 program 15 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri en düşük kaç puanla kazanılır?
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.