Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 25 üniversitede toplam 31 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 29 tanesi kontenjanını doldurdu, 2 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 29 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul Kültür ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 332,81 | 521.900 | +35.457 | 4 | |
| Hacettepe ÜniversitesiDevlet | Ankara | 327,25 | 568.600 | −161.618 | 50 | |
| Ankara ÜniversitesiDevlet | Ankara | 319,91 | 636.000 | −149.426 | 65 | |
| Dokuz Eylül ÜniversitesiDevlet | İzmir | 299,74 | 854.600 | — | — | 30 |
| Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiDevlet | Muğla | 297,83 | 877.500 | −103.652 | 30 | |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet · Erkek | Manisa | 296,04 | 899.400 | −227.874 | 25 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 295,14 | 910.800 | −160.068 | 30 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiDevlet | Çanakkale | 290,08 | 975.000 | — | — | 30 |
| Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiDevlet | Eskişehir | 286,05 | 1.027.000 | — | — | 30 |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet · Kız | Manisa | 283,44 | 1.063.000 | −277.474 | 25 | |
| Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiDevlet | Aydın | 279,28 | 1.120.000 | −134.279 | 40 | |
| Kayseri ÜniversitesiDevlet | Kayseri | 276,66 | 1.156.000 | −234.550 | 45 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiDevlet | Çanakkale | 274,44 | 1.187.000 | −173.292 | 30 | |
| Afyon Kocatepe ÜniversitesiDevlet | Afyonkarahisar | 270,68 | 1.241.000 | — | — | 40 |
| Pamukkale ÜniversitesiDevlet | Denizli | 268,24 | 1.276.000 | −233.754 | 40 | |
| Aksaray ÜniversitesiDevlet | Aksaray | 261,58 | 1.373.000 | −250.775 | 30 | |
| Nevşehir Hacı Bektaş Veli ÜniversitesiDevlet | Nevşehir | 260,88 | 1.383.000 | −254.621 | 45 | |
| Batman ÜniversitesiDevlet | Batman | 257,07 | 1.438.000 | −131.630 | 20 | |
| Kahramanmaraş İstiklal ÜniversitesiDevlet | Kahramanmaraş | 256,00 | 1.454.000 | −264.004 | 30 | |
| Fırat ÜniversitesiDevlet | Elazığ | 253,74 | 1.488.000 | −217.340 | 35 | |
| Kütahya Dumlupınar ÜniversitesiDevlet | Kütahya | 253,45 | 1.492.000 | −235.423 | 40 | |
| Yakın Doğu ÜniversitesiVakıf · Burslu | Lefkoşa | 250,57 | 1.534.000 | −78.942 | 3 | |
| Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiDevlet | Niğde | 250,21 | 1.539.000 | −269.200 | 40 | |
| Kayseri ÜniversitesiDevlet | Kayseri | 246,43 | 1.595.000 | −253.045 | 40 | |
| Selçuk ÜniversitesiDevlet | Konya | 244,57 | 1.622.000 | −189.262 | 40 | |
| Bingöl ÜniversitesiDevlet | Bingöl | 242,77 | 1.649.000 | −199.438 | 20 | |
| Giresun ÜniversitesiDevlet | Giresun | 239,06 | 1.703.000 | −219.928 | 30 | |
| Selçuk ÜniversitesiDevlet | Konya | 238,78 | 1.707.000 | −175.943 | 35 | |
| Bayburt ÜniversitesiDevlet | Bayburt | 227,94 | 1.864.000 | — | — | 30 |
| Yakın Doğu ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | Lefkoşa | dolmadı | — | — | — | 7 |
| İstanbul Kültür ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 25 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiManisa · 1.340.474 → 1.063.000−277.474
- Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiNiğde · 1.808.200 → 1.539.000−269.200
- Kahramanmaraş İstiklal ÜniversitesiKahramanmaraş · 1.718.004 → 1.454.000−264.004
- Nevşehir Hacı Bektaş Veli ÜniversitesiNevşehir · 1.637.621 → 1.383.000−254.621
- Kayseri ÜniversitesiKayseri · 1.848.045 → 1.595.000−253.045
En çok kolaylaşan 5 program
- İstanbul Kültür Üniversitesiİstanbul · 486.443 → 521.900+35.457
- Yakın Doğu ÜniversitesiLefkoşa · 1.612.942 → 1.534.000+78.942
- Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiMuğla · 981.152 → 877.500+103.652
- Batman ÜniversitesiBatman · 1.569.630 → 1.438.000+131.630
- Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiAydın · 1.254.279 → 1.120.000+134.279
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi hangi şehirlerde okunuyor?
31 program 24 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi en düşük kaç puanla kazanılır?
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.