Arıcılık taban puanları ve başarı sıralamaları
Arıcılık taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 6 üniversitede toplam 6 Arıcılık programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 6 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Arıcılık taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiDevlet | Muğla | 249,02 | 1.557.000 | −264.707 | 25 | |
| Bingöl ÜniversitesiDevlet | Bingöl | 244,90 | 1.617.000 | −186.569 | 20 | |
| Düzce ÜniversitesiDevlet | Düzce | 239,15 | 1.702.000 | −210.799 | 20 | |
| Hakkari ÜniversitesiDevlet | Hakkari | 235,64 | 1.753.000 | −289.239 | 25 | |
| Bitlis Eren ÜniversitesiDevlet | Bitlis | 232,48 | 1.799.000 | −125.322 | 25 | |
| Ondokuz Mayıs ÜniversitesiDevlet | Samsun | 231,08 | 1.819.000 | −88.902 | 40 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Arıcılık programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Hakkari ÜniversitesiHakkari · 2.042.239 → 1.753.000−289.239
- Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiMuğla · 1.821.707 → 1.557.000−264.707
- Düzce ÜniversitesiDüzce · 1.912.799 → 1.702.000−210.799
- Bingöl ÜniversitesiBingöl · 1.803.569 → 1.617.000−186.569
- Bitlis Eren ÜniversitesiBitlis · 1.924.322 → 1.799.000−125.322
En çok kolaylaşan 5 program
- Ondokuz Mayıs ÜniversitesiSamsun · 1.907.902 → 1.819.000+88.902
- Bitlis Eren ÜniversitesiBitlis · 1.924.322 → 1.799.000+125.322
- Bingöl ÜniversitesiBingöl · 1.803.569 → 1.617.000+186.569
- Düzce ÜniversitesiDüzce · 1.912.799 → 1.702.000+210.799
- Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiMuğla · 1.821.707 → 1.557.000+264.707
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Arıcılık hangi şehirlerde okunuyor?
6 program 6 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Arıcılık programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Arıcılık taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Arıcılık en düşük kaç puanla kazanılır?
Arıcılık için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Arıcılık hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Arıcılık için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.