Basım ve Yayım Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları
Basım ve Yayım Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 23 üniversitede toplam 23 Basım ve Yayım Teknolojileri programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 23 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 23 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Basım ve Yayım Teknolojileri taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Marmara ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 320,61 | 629.500 | −95.306 | 60 | |
| İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaDevlet | İstanbul | 309,19 | 746.000 | −110.187 | 65 | |
| Ege ÜniversitesiDevlet | İzmir | 308,59 | 752.700 | −52.552 | 70 | |
| Eskişehir Teknik ÜniversitesiDevlet | Eskişehir | 291,37 | 958.400 | −139.835 | 60 | |
| Ondokuz Mayıs ÜniversitesiDevlet | Samsun | 285,07 | 1.041.000 | −232.203 | 55 | |
| Ankara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiDevlet | Ankara | 282,02 | 1.082.000 | −176.970 | 60 | |
| Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiDevlet | Aydın | 275,11 | 1.177.000 | −188.653 | 60 | |
| Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiDevlet | Muğla | 270,52 | 1.243.000 | −203.531 | 60 | |
| Konya Teknik ÜniversitesiDevlet | Konya | 270,41 | 1.245.000 | −144.353 | 30 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 268,40 | 1.274.000 | −203.711 | 55 | |
| Kayseri ÜniversitesiDevlet | Kayseri | 257,96 | 1.426.000 | −242.988 | 60 | |
| Dicle ÜniversitesiDevlet | Diyarbakır | 257,76 | 1.429.000 | −317.508 | 50 | |
| Trakya ÜniversitesiDevlet | Edirne | 254,05 | 1.483.000 | −254.737 | 60 | |
| Gümüşhane ÜniversitesiDevlet | Gümüşhane | 247,00 | 1.586.000 | −562.907 | 30 | |
| İskenderun Teknik ÜniversitesiDevlet | Hatay | 245,67 | 1.606.000 | −321.371 | 50 | |
| Erzincan Binali Yıldırım ÜniversitesiDevlet | Erzincan | 244,01 | 1.630.000 | −459.240 | 30 | |
| Burdur Mehmet Akif Ersoy ÜniversitesiDevlet | Burdur | 243,70 | 1.635.000 | −255.618 | 55 | |
| Amasya ÜniversitesiDevlet | Amasya | 243,57 | 1.637.000 | −286.729 | 35 | |
| Kırklareli ÜniversitesiDevlet | Kırklareli | 243,01 | 1.645.000 | −325.741 | 40 | |
| Sinop ÜniversitesiDevlet | Sinop | 242,57 | 1.651.000 | — | — | 30 |
| Malatya Turgut Özal ÜniversitesiDevlet | Malatya | 240,91 | 1.676.000 | −295.419 | 40 | |
| Bilecik Şeyh Edebali ÜniversitesiDevlet | Bilecik | 239,04 | 1.703.000 | −229.406 | 30 | |
| Kastamonu ÜniversitesiDevlet | Kastamonu | 238,38 | 1.713.000 | −246.126 | 50 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Basım ve Yayım Teknolojileri programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Gümüşhane ÜniversitesiGümüşhane · 2.148.907 → 1.586.000−562.907
- Erzincan Binali Yıldırım ÜniversitesiErzincan · 2.089.240 → 1.630.000−459.240
- Kırklareli ÜniversitesiKırklareli · 1.970.741 → 1.645.000−325.741
- İskenderun Teknik ÜniversitesiHatay · 1.927.371 → 1.606.000−321.371
- Dicle ÜniversitesiDiyarbakır · 1.746.508 → 1.429.000−317.508
En çok kolaylaşan 5 program
- Ege Üniversitesiİzmir · 805.252 → 752.700+52.552
- Marmara Üniversitesiİstanbul · 724.806 → 629.500+95.306
- İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaİstanbul · 856.187 → 746.000+110.187
- Eskişehir Teknik ÜniversitesiEskişehir · 1.098.235 → 958.400+139.835
- Konya Teknik ÜniversitesiKonya · 1.389.353 → 1.245.000+144.353
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Basım ve Yayım Teknolojileri hangi şehirlerde okunuyor?
23 program 22 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Basım ve Yayım Teknolojileri programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Basım ve Yayım Teknolojileri taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Basım ve Yayım Teknolojileri en düşük kaç puanla kazanılır?
Basım ve Yayım Teknolojileri için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Basım ve Yayım Teknolojileri hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Basım ve Yayım Teknolojileri için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.