2025 yerleştirme · TYT · 8 program

Çevre Sağlığı taban puanları ve başarı sıralamaları

2025 yerleştirme verisi2026 tercihi için referansTYT puan türü8 program

Çevre Sağlığı taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 7 üniversitede toplam 8 Çevre Sağlığı programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 7 tanesi kontenjanını doldurdu, 1 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.

8program
7üniversite
316,88en yüksek taban puan
665.500en iyi başarı sırası
327toplam kontenjan
6 / 2devlet / vakıf

Tabloyu nasıl okumalısın?

Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.

Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.

Çevre Sağlığı taban puanları — tam liste (2025)

ÜniversiteŞehir Taban puanBaşarı sırası Δ 1 yılYönKontenjan
Üsküdar ÜniversitesiVakıf · Bursluİstanbul316,88665.500+8.63510
Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiDevletAydın308,99748.000−43.63160
Bingöl ÜniversitesiDevletBingöl305,85783.200−83.95740
Sinop ÜniversitesiDevletSinop301,18837.300−194.75840
Hakkari ÜniversitesiDevletHakkari294,81914.900−125.12840
Iğdır ÜniversitesiDevletIğdır293,00937.700−75.29240
Karamanoğlu Mehmetbey ÜniversitesiDevletKaraman292,76940.700−102.15730
Üsküdar ÜniversitesiVakıf · %50 İnd.İstanbuldolmadı67

“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.

Son bir yılda en çok değişen Çevre Sağlığı programları

Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.

En çok zorlaşan 5 program

  • Sinop ÜniversitesiSinop · 1.032.058 → 837.300−194.758
  • Hakkari ÜniversitesiHakkari · 1.040.028 → 914.900−125.128
  • Karamanoğlu Mehmetbey ÜniversitesiKaraman · 1.042.857 → 940.700−102.157
  • Bingöl ÜniversitesiBingöl · 867.157 → 783.200−83.957
  • Iğdır ÜniversitesiIğdır · 1.012.992 → 937.700−75.292

En çok kolaylaşan 5 program

  • Üsküdar Üniversitesiİstanbul · 656.865 → 665.500+8.635
  • Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiAydın · 791.631 → 748.000+43.631
  • Iğdır ÜniversitesiIğdır · 1.012.992 → 937.700+75.292
  • Bingöl ÜniversitesiBingöl · 867.157 → 783.200+83.957
  • Karamanoğlu Mehmetbey ÜniversitesiKaraman · 1.042.857 → 940.700+102.157

Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.

Çevre Sağlığı hangi şehirlerde okunuyor?

8 program 7 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:

İstanbul 2Aydın 1Bingöl 1Sinop 1Hakkari 1Iğdır 1Karaman 1

Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?

Sıralamanı gir; Çevre Sağlığı programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.

Bana uygun programları bul Önce puanımı hesapla

TYT puan türündeki diğer bölümler

Tüm bölümlerin taban puanları

Sık sorulan sorular

Çevre Sağlığı taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
2025 yerleştirmesinde en yüksek taban puana sahip Çevre Sağlığı programı ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul) idi: 316,88 puan, 665.500 başarı sıralaması.
Çevre Sağlığı en düşük kaç puanla kazanılır?
Kontenjanını dolduran programlar arasında en düşük taban puan 292,76 (KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ, Karaman) idi. Bunun altında kalan programlar 2025 yılında kontenjanını dolduramamıştı; bu programlar tabloda 'Doldurmadı' olarak işaretlidir ve bir sonraki yıl çok daha düşük puanla yerleşilebilir.
Çevre Sağlığı için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Bölümün en seçici programı 665.500 başarı sıralamasıyla öğrenci aldı; listenin sonundaki programlar ise çok daha geniş sıralamalara açıktı. Yani tek bir 'gerekli sıralama' yok: hedefin üniversiteye göre değişir. Kendi sıralamanı girip hangi programların senin için gerçekçi olduğunu Üniversite Tercih Atlası ile görebilirsin.
Çevre Sağlığı hangi puan türüyle tercih edilir?
Çevre Sağlığı, TYT puan türüyle tercih edilir. Puan türü, hangi testlerdeki netlerinin yerleştirme puanına gireceğini belirler.
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Hayır. Tablodaki değerler 2025 yerleştirmesinin sonucudur ve 2026 tercihi için yalnızca referanstır. Kontenjan değişiklikleri, sınavın zorluğu ve aday sayısı taban puanları her yıl oynatır. Bu yüzden tercih listeni tek yılın puanına değil, birkaç yılın eğilimine ve bant mantığına (şans / gerçekçi / güvenli) göre kurmalısın.
Çevre Sağlığı için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Bu bölümde 6 devlet, 2 vakıf programı var. Vakıf üniversitelerinde burslu (ücretsiz) kontenjanların taban puanı genellikle devlet üniversitelerinden yüksektir; ücretli ve %50 indirimli kontenjanlar ise çok daha düşük puanlarla dolar. Tabloda 'Öğretim' sütunu bu ayrımı gösterir.

Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı

Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.