Metalurji ve Malzeme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 36 üniversitede toplam 42 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 37 tanesi kontenjanını doldurdu, 5 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
ÖSYM başarı sırası şartı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarını yalnızca SAY puan türünde başarı sırası 300.000 ve daha iyi olan adaylar tercih edebilir (2026 YKS Kontenjan Kılavuzu). Sıralaması bu barajın gerisinde olan aday, programı listesine yazsa bile yerleştirme işlemine alınmaz — tercih hakkı boşa gider.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 37 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevlet · İng. | Ankara | 510,26 | 6.990 | −320 | 60 | |
| İstanbul Teknik ÜniversitesiDevlet · İng. | İstanbul | 498,73 | 11.600 | −863 | 45 | |
| İstanbul Teknik ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 493,99 | 13.900 | −498 | 45 | |
| Yıldız Teknik ÜniversitesiDevlet · İng. | İstanbul | 468,66 | 30.400 | −1.050 | 55 | |
| Yıldız Teknik ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 463,14 | 34.600 | −9.315 | 60 | |
| Marmara ÜniversitesiDevlet · İng. | İstanbul | 429,50 | 65.900 | −7.218 | 70 | |
| Atılım ÜniversitesiVakıf · Burslu · İng. | Ankara | 422,85 | 72.900 | −31.293 | 2 | |
| Marmara ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 417,76 | 78.500 | −11.582 | 58 | |
| İstanbul Üniversitesi-cerrahpaşaDevlet | İstanbul | 408,07 | 89.200 | −14.272 | 75 | |
| Gazi ÜniversitesiDevlet | Ankara | 400,52 | 98.300 | −13.450 | 75 | |
| Sakarya ÜniversitesiDevlet · İng. | Sakarya | 391,54 | 109.400 | −17.891 | 30 | |
| Dokuz Eylül ÜniversitesiDevlet | İzmir | 389,45 | 112.200 | −8.196 | 70 | |
| Ankara Yıldırım Beyazıt ÜniversitesiDevlet · İng. | Ankara | 387,42 | 114.800 | −20.709 | 65 | |
| Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiDevlet | Eskişehir | 382,43 | 121.600 | −14.845 | 65 | |
| Bursa Teknik ÜniversitesiDevlet | Bursa | 375,90 | 130.900 | −21.571 | 65 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 373,74 | 134.000 | −22.139 | 85 | |
| Sakarya ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 365,64 | 146.400 | −27.808 | 95 | |
| İzmir Katip Çelebi ÜniversitesiDevlet · İng. | İzmir | 362,91 | 150.800 | −31.114 | 75 | |
| Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiDevlet · İng. | Muğla | 353,36 | 167.800 | −26.734 | 50 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Sakarya | 353,19 | 168.200 | −38.357 | 45 | |
| Pamukkale ÜniversitesiDevlet | Denizli | 344,15 | 185.800 | −32.296 | 25 | |
| Ondokuz Mayıs ÜniversitesiDevlet | Samsun | 342,95 | 188.300 | −42.343 | 35 | |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiDevlet | Manisa | 342,80 | 188.600 | −33.185 | 55 | |
| Karadeniz Teknik ÜniversitesiDevlet | Trabzon | 333,14 | 210.200 | −52.534 | 50 | |
| Erciyes ÜniversitesiDevlet | Kayseri | 330,85 | 215.600 | −35.869 | 20 | |
| Kütahya Dumlupınar ÜniversitesiDevlet | Kütahya | 324,60 | 231.700 | −45.164 | 20 | |
| Selçuk ÜniversitesiDevlet | Konya | 324,17 | 232.800 | −59.219 | 25 | |
| Konya Teknik ÜniversitesiDevlet | Konya | 319,18 | 246.800 | −49.832 | 20 | |
| Mersin ÜniversitesiDevlet | Mersin | 319,09 | 247.000 | −33.676 | 25 | |
| Afyon Kocatepe ÜniversitesiDevlet | Afyonkarahisar | 317,52 | 251.300 | −28.418 | 16 | |
| Necmettin Erbakan ÜniversitesiDevlet · İng. | Konya | 317,38 | 251.700 | −44.242 | 20 | |
| Kırıkkale ÜniversitesiDevlet | Kırıkkale | 317,27 | 251.900 | −45.090 | 25 | |
| Gaziantep ÜniversitesiDevlet · İng. | Gaziantep | 314,83 | 259.100 | −39.435 | 10 | |
| Karabük ÜniversitesiDevlet · İng. | Karabük | 312,33 | 266.800 | — | — | 10 |
| Bilecik Şeyh Edebali ÜniversitesiDevlet | Bilecik | 312,07 | 267.600 | — | — | 20 |
| Bartın ÜniversitesiDevlet | Bartın | 311,21 | 270.500 | — | — | 10 |
| Atatürk ÜniversitesiDevlet | Erzurum | 305,85 | 287.900 | — | — | 20 |
| Fırat ÜniversitesiDevlet | Elazığ | dolmadı | — | — | — | 10 |
| Fırat ÜniversitesiDevlet | Elazığ | dolmadı | — | — | — | 10 |
| Karamanoğlu Mehmetbey ÜniversitesiDevlet | Karaman | dolmadı | — | — | — | 10 |
| İskenderun Teknik ÜniversitesiDevlet | Hatay | dolmadı | — | — | — | 10 |
| Atılım ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. · İng. | Ankara | dolmadı | — | — | — | 14 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Selçuk ÜniversitesiKonya · 292.019 → 232.800−59.219
- Karadeniz Teknik ÜniversitesiTrabzon · 262.734 → 210.200−52.534
- Konya Teknik ÜniversitesiKonya · 296.632 → 246.800−49.832
- Kütahya Dumlupınar ÜniversitesiKütahya · 276.864 → 231.700−45.164
- Kırıkkale ÜniversitesiKırıkkale · 296.990 → 251.900−45.090
En çok kolaylaşan 5 program
- Orta Doğu Teknik ÜniversitesiAnkara · 7.310 → 6.990+320
- İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 14.398 → 13.900+498
- İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul · 12.463 → 11.600+863
- Yıldız Teknik Üniversitesiİstanbul · 31.450 → 30.400+1.050
- Marmara Üniversitesiİstanbul · 73.118 → 65.900+7.218
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hangi şehirlerde okunuyor?
42 program 26 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaSAY puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği en düşük kaç puanla kazanılır?
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.