Podoloji taban puanları ve başarı sıralamaları
Podoloji taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 8 üniversitede toplam 11 Podoloji programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 10 tanesi kontenjanını doldurdu, 1 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Podoloji taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 343,87 | 438.600 | −141.982 | 5 | |
| Üsküdar ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 323,38 | 603.500 | +51.794 | 7 | |
| Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiDevlet | Aydın | 318,55 | 649.100 | −60.339 | 20 | |
| Harran ÜniversitesiDevlet | Şanlıurfa | 318,08 | 653.500 | −36.533 | 35 | |
| Kocaeli ÜniversitesiDevlet | Kocaeli | 316,63 | 668.100 | −46.048 | 50 | |
| İstanbul Gelişim ÜniversitesiVakıf · Burslu | İstanbul | 314,08 | 693.900 | +11.100 | 6 | |
| Ankara ÜniversitesiDevlet | Ankara | 312,78 | 707.600 | −67.071 | 50 | |
| Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiDevlet | Zonguldak | 306,17 | 779.400 | −73.223 | 50 | |
| Üsküdar ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 191,52 | 2.262.000 | −9.977 | 42 | |
| Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | 180,28 | 2.295.000 | +146.722 | 37 | |
| İstanbul Gelişim ÜniversitesiVakıf · %50 İnd. | İstanbul | dolmadı | — | — | — | 38 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Podoloji programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesiİstanbul · 580.582 → 438.600−141.982
- Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiZonguldak · 852.623 → 779.400−73.223
- Ankara ÜniversitesiAnkara · 774.671 → 707.600−67.071
- Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiAydın · 709.439 → 649.100−60.339
- Kocaeli ÜniversitesiKocaeli · 714.148 → 668.100−46.048
En çok kolaylaşan 5 program
- Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesiİstanbul · 2.148.278 → 2.295.000+146.722
- Üsküdar Üniversitesiİstanbul · 551.706 → 603.500+51.794
- İstanbul Gelişim Üniversitesiİstanbul · 682.800 → 693.900+11.100
- Üsküdar Üniversitesiİstanbul · 2.271.977 → 2.262.000+9.977
- Harran ÜniversitesiŞanlıurfa · 690.033 → 653.500+36.533
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Podoloji hangi şehirlerde okunuyor?
11 program 6 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Podoloji programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Podoloji taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Podoloji en düşük kaç puanla kazanılır?
Podoloji için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Podoloji hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Podoloji için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.