Giyim Üretim Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları
Giyim Üretim Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda tek tabloda: 26 üniversitede toplam 26 Giyim Üretim Teknolojisi programı, 2025 yerleştirme sonuçlarıyla. Bunların 26 tanesi kontenjanını doldurdu, 0 tanesi doldurmadı — yani o programlara bir sonraki yıl çok daha rahat yerleşilebilir.
Taban puanlar nerede yığılıyor?
Kontenjanını dolduran 26 programın taban puan dağılımı. En kalabalık aralık altın renkte.
Tabloyu nasıl okumalısın?
Taban puan, o programa en son yerleşen öğrencinin puanıdır; her yıl sınavın zorluğuna göre topluca yükselip düşer. Başarı sıralaması ise senin Türkiye genelindeki yerini gösterir ve yıllar arasında çok daha güvenilir bir kıyas ölçüsüdür. Bu yüzden tercih yaparken puana değil, başarı sıralamasına bakmalısın.
Tablodaki Δ 1 yıl sütunu, programın 2024 sıralamasıyla 2025 sıralaması arasındaki farktır. Eksi değer, aynı bölüme girmek için geçen yıla göre daha iyi bir sıralama gerektiği anlamına gelir.
Giyim Üretim Teknolojisi taban puanları — tam liste (2025)
| Üniversite | Şehir | Taban puan | Başarı sırası | Δ 1 yıl | Yön | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mimar Sinan Güzel Sanatlar ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 333,76 | 514.300 | −9.489 | 45 | |
| Marmara ÜniversitesiDevlet | İstanbul | 314,99 | 684.600 | −74.196 | 60 | |
| Ege ÜniversitesiDevlet | İzmir | 296,96 | 888.300 | −48.824 | 45 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiDevlet | Çanakkale | 277,00 | 1.151.000 | −94.220 | 30 | |
| Pamukkale ÜniversitesiDevlet | Denizli | 275,07 | 1.178.000 | −140.477 | 40 | |
| Ankara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiDevlet | Ankara | 267,70 | 1.284.000 | −178.529 | 50 | |
| Konya Teknik ÜniversitesiDevlet | Konya | 267,27 | 1.290.000 | −217.805 | 30 | |
| Tekirdağ Namık Kemal ÜniversitesiDevlet | Tekirdağ | 262,83 | 1.354.000 | −201.421 | 30 | |
| Bursa Uludağ ÜniversitesiDevlet | Bursa | 262,04 | 1.366.000 | −137.541 | 20 | |
| Atatürk ÜniversitesiDevlet | Erzurum | 260,50 | 1.388.000 | −264.964 | 30 | |
| Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiDevlet | Muğla | 255,71 | 1.458.000 | −176.326 | 30 | |
| Trakya ÜniversitesiDevlet | Edirne | 253,64 | 1.489.000 | −182.957 | 30 | |
| Uşak ÜniversitesiDevlet | Uşak | 253,08 | 1.497.000 | −264.246 | 20 | |
| İskenderun Teknik ÜniversitesiDevlet | Hatay | 252,52 | 1.505.000 | −295.027 | 25 | |
| Gaziantep ÜniversitesiDevlet | Gaziantep | 250,98 | 1.528.000 | −301.319 | 30 | |
| Batman ÜniversitesiDevlet | Batman | 249,41 | 1.551.000 | −124.783 | 40 | |
| Ordu ÜniversitesiDevlet | Ordu | 244,33 | 1.626.000 | −354.853 | 30 | |
| Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiDevlet | Kahramanmaraş | 243,70 | 1.635.000 | −336.733 | 30 | |
| Adıyaman ÜniversitesiDevlet | Adıyaman | 241,37 | 1.669.000 | −225.869 | 30 | |
| Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDevlet | Isparta | 239,61 | 1.695.000 | −309.616 | 25 | |
| Harran ÜniversitesiDevlet | Şanlıurfa | 239,43 | 1.698.000 | −380.644 | 40 | |
| Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiDevlet | Niğde | 238,61 | 1.710.000 | −278.772 | 20 | |
| Fırat ÜniversitesiDevlet | Elazığ | 237,77 | 1.722.000 | −97.361 | 30 | |
| Malatya Turgut Özal ÜniversitesiDevlet | Malatya | 236,46 | 1.741.000 | −165.945 | 20 | |
| Bartın ÜniversitesiDevlet | Bartın | 235,74 | 1.752.000 | −241.890 | 30 | |
| Bingöl ÜniversitesiDevlet | Bingöl | 234,10 | 1.775.000 | — | — | 20 |
“Δ 1 yıl” bir önceki yıla göre başarı sırası farkıdır. Eksi değer sıranın küçüldüğünü, yani bölüme girmenin zorlaştığını gösterir. Sağdaki çubuk bu farkın tablodaki en büyük değişime oranıdır.
Son bir yılda en çok değişen Giyim Üretim Teknolojisi programları
Bir programın geçen yılki taban sıralaması ile bu yılkinin farkı, o bölümün hangi yöne gittiğini gösterir. Sıralaması küçülen program zorlaşmış, büyüyen program kolaylaşmıştır. Tercih listeni kurarken bu yön, tek yılın taban puanından daha çok şey anlatır.
En çok zorlaşan 5 program
- Harran ÜniversitesiŞanlıurfa · 2.078.644 → 1.698.000−380.644
- Ordu ÜniversitesiOrdu · 1.980.853 → 1.626.000−354.853
- Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiKahramanmaraş · 1.971.733 → 1.635.000−336.733
- Isparta Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIsparta · 2.004.616 → 1.695.000−309.616
- Gaziantep ÜniversitesiGaziantep · 1.829.319 → 1.528.000−301.319
En çok kolaylaşan 5 program
- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesiİstanbul · 523.789 → 514.300+9.489
- Ege Üniversitesiİzmir · 937.124 → 888.300+48.824
- Marmara Üniversitesiİstanbul · 758.796 → 684.600+74.196
- Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiÇanakkale · 1.245.220 → 1.151.000+94.220
- Fırat ÜniversitesiElazığ · 1.819.361 → 1.722.000+97.361
Bu karşılaştırma 2024–2025 yerleştirmeleri arasındadır. Tek yıllık değişim kesin bir eğilim değildir; kontenjan artışı, yeni açılan program ya da o yılın sınav zorluğu da sıralamayı oynatır.
Giyim Üretim Teknolojisi hangi şehirlerde okunuyor?
26 program 25 farklı şehre dağılmış durumda. En çok program bulunan şehirler:
Bu tablodaki hangi program senin için gerçekçi?
Sıralamanı gir; Giyim Üretim Teknolojisi programlarını 11 kritere göre — şehir, yurt imkânı, iş bulma oranı, akademisyen başına öğrenci, kampüs — senin önceliklerine göre sıralayalım. Ücretsiz, üyelik gerekmez.
Bana uygun programları bul Önce puanımı hesaplaTYT puan türündeki diğer bölümler
Sık sorulan sorular
Giyim Üretim Teknolojisi taban puanı en yüksek üniversite hangisi?
Giyim Üretim Teknolojisi en düşük kaç puanla kazanılır?
Giyim Üretim Teknolojisi için kaçıncı sırada olmam gerekir?
Giyim Üretim Teknolojisi hangi puan türüyle tercih edilir?
Bu taban puanlar 2026 tercihinde aynı kalır mı?
Giyim Üretim Teknolojisi için devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Veri kaynağı ve sorumluluk sınırı
Tablodaki taban puan, başarı sıralaması, kontenjan ve yerleşen sayıları 2025 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır; kaynak olarak ÖSYM ve YÖK Atlas gibi resmî ve kamuya açık yayınlar kullanılmıştır. Sayfa bilgilendirme amaçlıdır; resmî tercih işlemlerinde ÖSYM'nin kendi kılavuzu ve verileri esastır. Bir hata fark edersen bize yaz, düzeltelim.